Ks. Franciszek Blachnicki

Ks. Franciszek Blachnicki – ur. 24 marca 1921 roku, zm. 27 lutego 1987 roku polski ksiądz katolicki, wykładowca na KUL, organizator Krucjaty Wstrzemięźliwości, założyciel Ruchu Światło – Życie i stryjeczny dziadek Fundatora i Prezesa Fundacji Merkaba.

Ksiądz Franciszek swoim życiem, męczeństwem postawą w stosunku do ludzi jest dla nas inspiracją, podobnie jak inni cisi bohaterowie, których możemy znaleźć wśród naszych przodków. Jest dla nas bohaterem i wzorem do naśladowania.


Doświadczenia z dzieciństwa i młodości takie jak harcerstwo oraz późniejsze - konspiracyjne pozwoliły mu stworzyć Ruch Światło – Życie bazujący na bliskich relacjach ludzi zebranych w małych grupach.


Bohater nie tylko kampanii wrześniowej ale i w ramach działalności konspiracyjnej przeciwko III Rzeszy. Przeżył straszliwą traumę: ujęty przez Gestapo w kwietniu 1940 roku, aresztowany i wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Przebywał tam przez 14 miesięcy, z czego 9 w kompanii karnej i przez miesiąc w bunkrze, w którym potem zginął o. Maksymilian Kolbe. We wrześniu 1941 przewieziono go do więzienia w Zabrzu, a potem do Katowic. W 1942 roku – 30 marca skazano Go na karę śmierci przez ścięcie gilotyną za działalność konspiracyjną przeciw III Rzeszy. To właśnie wtedy przeżył nawrócenie, które trwało przez kolejne 44 lata, do końca jego życia. Słowa Ks. Franciszka niech będą mantrą dla nas wszystkich:

„Wiarę pojmowałem zawsze jako decyzję osoby, polegającą na oddaniu siebie, i moje zaangażowanie – przynajmniej na płaszczyźnie intencji – było niepodzielne”.

Image
Image


Po prawie 5 miesiącach, siedząc w celi z wyrokiem śmierci, został ułaskawiony a karę śmierci zamieniono na karę 10 lat ciężkiego więzienia. Wiara pozwoliła mu przetrwać najgorsze chwile w Jego życiu, a następnie pełnić służbę jako wikariusz. Jego pierwsze rekolekcje to rekolekcje Oazy Dzieci Bożych metodą rekolekcji zamkniętych.

Pomoc ludziom z dużym naciskiem na dzieci, towarzyszyła jego służbie w dniu codziennym od Krucjaty Wstrzemięźliwości po autorski projekt tzw. ruchu oazowego ( metoda 15 dniowych rekolekcji dla młodzieży, dorosłych, całych rodzin).


Walczył o wyzwolenie narodów spod reżimów komunistycznych, nauczając tzw. teologii wyzwolenia. Nie mógł wrócić do kraju ścigany listem gończym. Wrócił dopiero po śmierci 1 kwietnia 2000 roku. Jego szczątki złożono w kościele Chrystusa Dobrego pasterza w dolnej kaplicy w Krościenku.


Śledztwo prowadzone przez IPN w latach 2001 – 2005 wykazało, ze był inwigilowany przez SB, za pomocą najbliższych współpracowników Jolantę i Andrzeja Gontarczyków (tajnych współpracowników SB). Pomimo podejrzenia, iż został otruty śledztwo w 2006 roku umorzono, aby wznowić je ponownie w kwietniu 2020 roku.


Aby uhonorować bohaterską i świętą służbę Ojca Franciszka Stolica Apostolska w 1995 roku wydała zgodę na rozpoczęcie procesu jego beatyfikacji. W 2014 roku rzymska Komisja Teologów uznała heroiczność jego cnót. W 2015 roku Papież Franciszek wydał zgodę na promulgowanie dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożego Ks. Franciszka Blachnickiego, który stał się od tego momentu Czcigodnym Sługą Bożym.


Wkład Ojca Franciszka do nauki teologii chociażby poprzez stworzenie tzw. teologii wyzwolenia oraz sukces projektu nauczania młodzieży w ruchu oazowym, uczciwość, wiara i bohaterstwo są i będą dla nas zawsze przykładem do naśladowania.